Antalya Merkez Gezilecek Yerler

kemer-1195573_1920

Bir ilin genelde merkezleri ağır ilçeleri hafiftir, Antalya’daysa bu durum tam tersi. Eğer ki Antalya’ya geldiğinizde hafif bir tatil geçirmek istiyorsanız merkezde yer almalısınız. Hafif ve güzel bir tatil en iyi burada yaşanır çünkü. Antalya merkez gezilecek yerler de hiç basit değildir, kaide değer birçok nokta mevcuttur. Siz ilgi zevklerinize göre içlerinden birini seçip gezebilirsiniz. Çoğunlukla merkezde son yüzyıllara ait eserler bulunmaktadır. Anadolu’da ki Türk boyları ve Osmanlı’ya bağlı şehirler bölgede birçok taşınamaz yapı bırakmıştır. Atatürk Antalya’yı ziyarete geldiğinde de kimi bölgeleri koruma altına aldığından, evler vb. birçok yapı günümüze kadar korunmuştur. Aynı Safranbolu gibi farklı evlerle karşılaşmak mümkündür.

Gezilecek yerler belli bir çeşitliliğe sahip olduğundan nereleri gezmek istediğinize önceden karar vermelisiniz. Yani Osmanlı’da kalan yapıtlarımı gezeceksiniz, yoksa Türk boylarına ait mekanlarımı gezeceksiniz? Biraz daha geriye gidip Bizans döneminden kalmış kiliseleri ve farklı dini kurumları da inceleyebilirsiniz. Tüm bunlar içinde merkezden çok fazla uzaklaşmanıza gerek yoktur. 10 – 12 kilometrelik bir çapta hepsine ulaşmanız mümkündür. Yine de fazla zahmet etmek istemiyorsanız kolay Antalya merkez gezilecek yerler ilk tercihleriniz olabilir.

Kolay Antalya Merkez Gezilecek Yerler

Merkezde kolayca bulup inceleyebileceğiniz iki minare mevcuttur. İkisinin de önemi büyüktür. Gerek turistik açıdan gerekse bölgenin korunması açısından bu minareler önemlidir. Bunlardan da ilki Kesik Minare’dir. Yapı bakımından çok olan bir minarenin üst bölümünü kaybetmesiyle bu adı almıştır. Minare etrafı mağazalara ve Antalya’ya özgü şeylerle doludur. Bu yüzden önem arz etmektedir.

Bir diğer minare ise Yivli Minare’dir. Biraz incelediğiniz taktirde Minare’nin eşi benzeri olmadığını görebilirsiniz. Osmanlı fethetmeden önce Türk boyları tarafından yaptırılmış bir minaredir. Stratejik açıdan döneminde oldukça önemliymiş. Saldırı gerçekleşebilecek birçok noktayı görmekteymiş. Ancak tabi şuan aynı önem söz konusu değil.

Merkez’de bulunan kolay noktalardan biriyse İskele Camii’dir. Farklı bir minareye ve cami ortamına sahip olduğu için direkt dikkat çeker. Bina orijinalliği korunmuş bir şekilde durmaktadır. Küçük bir alanın nasıl metrelerce alana denk geldiğinin en iyi örneklerindendir.

Yakın Tarihi Antalya Merkez Gezilecek Yerler

Antalya’nın limanları 20. yüzyılın son birkaç yılında oldukça değerlenmiş. Tarihçilerin burada keşif yapmak istemeleri, tarihi değerlerin taşınması vb. birçok amaçla bölgeye gemiler akın etmiş. Bu amaçla da son birkaç yüzyıl içinde bölgeye binalar dikilmiş. Yakın tarihi Antalya gezilecek yerler de bunlara dahil bir durumda.

Gelidonya Feneri bunlara güzel bir örnek. Küçük bir fener ve Türk yapımı değil. Doğal liman özelliğine sahip bir noktada bulunan bu fener denize 180 derecelik açıdan daha fazla bir oranda bakmakta. Bu sayede belli bir düzlemde ki birçok gemiyi rahatlıkla uyarabilmekte.

Saat kulesi de bunlardan biri. Daha çok gözetleme amacıyla oluşturulmuş bir kule. Yaklaşan gemilerin tamamına yakını incelenebiliyor bu şekilde. Bunu sağlayan farklı bir kulede yok.

Tüm Antalya genelinde, Antalya’da gezilecek yerler bu şekilde. İsteğinize ya da zevkinize göre birçok alanı tercih edebilirsiniz. Biraz daha araştırdığınızda, en az bu mekanlar kadar güzel tarihi yapıtlarla karşılaşacağınıza eminiz.